chestier ورزشگاه ونگر گواردیولا جام حذفی انگلیس

chestier: ورزشگاه ونگر گواردیولا جام حذفی انگلیس آرسنال منچسترسیتی

گت بلاگز وب‌گردی علت دعوای خواهر و برادر چیست؟

آیا تا به حال شده است است خواهر و برادری را ببینید که با هم دعوا نکنند؟ به ندرت اتفاق می افتد که خواهر و برادری با هم دعوا نکرده باشند.

علت دعوای خواهر و برادر چیست؟

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، معمولا خواهر و برادرها، به خصوص در دوران کودکی و نوجوانی، به علت خاصی جهت شروع دعوا نیاز ندارند؛ کوچکترین و بی اهمیت ترین مباحث می توانند جنگ بزرگی میان آنها به راه بیندازند ولی جالب اینجاست که زیاد این دعواها به همان سرعت که شروع می شوند، به همان سرعت هم آخر می یابند.

عبارات مهم : فرزند
اما گاهی همین دعواهای بی اهمیت کودکانه در روحیه آنها چنان تاثیری می گذارد که تا آخر عمر در خاطر آنها باقی می ماند. گاهی بحث های راحت کودکانه می تواند مشاجرات بزرگ و مهمی را میان پدر و مادر به وجود آورد. بسیار مهم است که والدین مراقب باشند علت بروز اختلاف میان فرزندانشان نشوند و ارتباط پاک، صمیمانه و کودکانه آنها را خدشه دار نکنند. یکی از مهمترین وظایف والدین آن است که هر چه سریع تر و با روشی کاملا منطقی و عادلانه، به اختلافتات میان فرزندانشان خاتمه دهند.

در این مطلب به چند مورد از مهمترین دلایل اختلافات خواهر و برادرها و نیز نکات مهمی که والدین در چنین مواردی باید به خاطر داشته باشند، اشاره می کنیم.

تفاوت های شخصیتی

هر کودکی شخصیت منحصر به فردی دارد و با خواهر و برادرهایش متفاوت هست. یکی از آنها در درس هایش بسیار نیرومند هست، در حالی که دیگری در فعالیت های ورزشی نیرومند تر عمل می کند. هیچ دلیلی ندارد که فرزندان یک خانواده، علایق یکسان و مشابهی داشته باشند. یکی از مهمترین دلایل اختلافات و بحث های خواهر و برادرها همین تفاوت در علایق و توانایی هاست.

تفاوت های شخصیتی موجب می شود والدین خواسته یا ناخواسته به مقایسه فرزندانشان بپردازند. این کار بسیاری اوقات مهمترین علت بروز حسادت میان فرزندان می شود. اگر حس حسادت در فردی ایجاد شود و در او باقی بماند، آن فرد در تمام طول عمر و در برقراری رابطه با دیگران با پرسشها بسیاری مواجه خواهد شد.

بسیار مهم است که والدین به تفاوت های میان فرزندانشان واقف باشند و آنها را با تمام شاخصه های شخصیتی ارزش دوست داشته باشند و آنها را بپذیرند. هرگز تلاش نکنید فرزندانتان را مشابه یکدیگر بار بیاورید و از آنها نخواهید مانند خواهر و برادرشان واکنش‌ها کنند. هرگز فرزندانتان را با یکدیگر مقایسه نکنید؛ مقایسه والدین مهمترین علت دعواهای فرزندان هست. به آنها بیاموزید در هر شرایطی به یکدیگر احترام بگذارند و اختلافاتشان را از راهی غیر از خشونت حل کنند.

فرزندانتان از شما الگوبرداری می کنند. اگر آنها ببینند که پدر و مادرشان اختلافات را به شیوه ای منطقی و مسالمت آمیز حل می کنند و هرگز با هم بحث و دعوا نمی کنند یا همواره به هم احترام می گذارند و به هم توهین نمی کنند، می آموزند که باید از همین روش جهت حل اختلافاتشان استفاده کنند.

وسایل یکسان

یکی دیگر از موارد دعوای خواهر و برادرها وسایل یکسان آنهاست. وسایلی مانند اسباب بازی، لوازم التحریر و کتاب و … بسیاری اوقات خواهر و برادرها وسایل مشترکی دارند که هر دو باید از آنها استفاده کنند. دعوا زمانی شروع می شود که هر دو نفر بخواهند در یک وقت از آن وسیله یکسان استفاده کنند یا زمانی که یک نفر وسیله یکسان را خراب کند. در این وقت جنگ بزرگی شروع می شود، هیچ کدام حاضر نمی شوند وسیله را به دیگری بدهند یا هیچ کدام مسئولیت خراب کردن وسیله را به عهده نمی گیرند.

در چنین مواردی والدین باید بسیار مراقب باشند و از هیچ کدام از فرزندانشان جانبداری بیجا نکنند. همواره در برخورد با فرزندانتان عدالت را در نظر بگیرید و بکوشید آنها را آرام کنید.
علت دعوای خواهر و برادر چیست؟

نابرابری

اگر والدین نتوانند میان فرزندانشان برابری و مساوات برقرار کنند، پرسشها بسیاری بروز می کند. شاید شما به عنوان پدر یا مادر احساس کنید همواره میان فرزندانتان مساوات را رعایت کرده اید و هرگز فرقی میان آنها نگذاشته اید ولی اگر همچنان میان فرزندان شما اختلاف بسیاری وجود دارد و آنها معتقدند که شما بین آنها و خواهر و برادرشان تفاوت می گذارید، بد نیست کمی دقیق تر شوید و بیطرفانه قضاوت کنید.

کودکان بسیار حساس و دقیق هستند، یک بوسه، در آغوش گرفتن طولانی تر یا کوتاه تر، تنبیه و تشویق، پول، خوراکی و مقدار غذایی که جهت هر کدام از فرزندانتان در ظرف می ریزید همه از مواردی هستند که شاید شما خودتان متوجه نباشید ولی فرزندان شما به آنها بسیار توجه دارند و در صورتی که کوچکترین تفاوتی در آنها ببینند، بسیار ناراحت می شوند و حس می کنند والدین آنها، خواهر یا برادرشان را زیاد دوست دارند.

این موارد موجب می شود فرزند شما ناراحت شود و ناراحتی اش را در دلش بریزد و بعد در مورد کوچکترین و بی اهمیت ترین مسئله ممکن با خواهر و برادرش دعوا کند و عقده هایش را بر سر او خالی می کند.

تفاوت سنی

همانطور که می دانید هر سنی شرایط خاص خودش را دارد. همین شرایط در صورتی که فرزندان شما در دو گروه سنی متفاوت باشند، می تواند موجب بروز اختلافات و دعواهای متعددی شود؛ جهت مثال فرزند بزرگتر شما می تواند به تنهایی به خرید برود؛ در حالی که فرزند کوچکتر شما اجازه ندارد تنها بیرون برود یا خرید کند؛ لیکن به تنهایی بیرون رفتن هنوز جهت او بسیار سریع است ولی او نمی تواند این مسئله را درک کند، بنابراین احساس می کند شما میان او و خواهر یا برادرش تفاوت می گذارید یا اینکه فرزند کوچکتر شما در مقایسه با خواهر یا برادر بزرگترش به مواظبت و توجه بیشتری نیاز دارد و همین مسئله موجب می شود فرزند بزرگتر شما احساس کند شما او را به اندازه خواهر یا برادر کوچکترش دوست ندارید.

تنها راهی که والدین در چنین شرایطی دارند این است که با منطق خاص مناسب سن فرزندانشان با آنها صحبت کرده و آنها را توجیه کنند. در چنین مواردی هم می توانید تلاش کنید کمی زیاد مساوات را رعایت کنید. اگر فرزند کوچکترتان را بغل می کنید و به تختخوابش می برید، حتما فرزند بزرگترتان را نیز در آغوش بگیرید و او را ببوسید.

تلویزیون

تفاوت در شخصیت کودکان موجب می شود هر کدام بخواهند برنامه خاصی را از تلویزیون تماشا کنند که دیگری آن را دوست ندارد و همین عنوان موجب بروز اختلاف میان آنها می شود. بسیاری از خانواده ها نمی توانند در منزل دو تلویزیون یا زیاد داشته باشند؛ هر چند که حتی در این صورت هم فرزندان با هم بر سر مکان تماشای تلویزیون دعوا می کنند.

رقابت

کودکان عاشق تعریف و تمجید شنیدن از والدینشان هستند؛ ولی متاسفانه تعریف و تمجیدهای شما هم می تواند عنوان اختلاف فرزندانتان شود. فرزندان شما معمولا بر سر این عنوان که کدام یک باهوش تر، زرنگ تر، سریع تر، مسئول تر و … هستند، مسابقه دارند و همین تلاش جهت بهتر و برتر بودن موجب می شود با هم اختلاف پیدا کنند. شما باید همواره مراقب باشید که از فرزندانتان به طور یکسان تعریف کنید و بکوشید تا جو رقابتی میان آنها ایجاد نکنید.

توجه والدین

کودکان عاشق توجه والدین هستند و جهت جلب توجه والدین ارزش هر کاری می کنند. اگر والدین، به عمد یا غیرعمد، به یکی از فرزندان بیش از دیگری توجه کنند، آسیب های جدی به فرزند دیگرشان می زنند. زمانی که یکی از فرزندان بیمار است یا از دیگری ضعیف تر یا کوچکتر هست، والدین به او زیاد توجه می کنند و این عنوان فرزند دیگر را بسیار آزار می دهد. دقت کنید هرگز زمانی که به یکی از فرزندانتان توجه و دوستی می کنید، دیگری را نادیده نگیرید تا سلامت روانی فرزندتان به خطر بیفتد.

ناامیدی

هر فردی در طول زندگی با شرایط دشواری مواجه می شود و هر فردی با این شرایط سخت به شیوه خاص خودش روبرو شده است و تصویر العمل هایی متفاوتی به آن نشان می دهد. این پرسشها می تواند روحیه فرد را تحت تاثیر قرار دهد و او را ناامید و افسرده کند و تفاوتی ندارد که این فرد، بزرگسال باشد یا نوجوان یا کودک.

گاهی اوقات دعواهای میان فرزندان شما به علت ناامیدی و شرایط معنوی نامناسب فرزند شماست که در این موارد باید تلاش کنید او را درک کنید و به خواهر و برادرش نیز بیاموزید که در چنین مواقعی چگونه باید واکنش‌ها کنند تا خواهر یا برادرشان سریع تر به شرایط عادی بازگردد.

مقدار غذا

مقدار غذای فرزند ها نیز یکی دیگر از دلایل دعوای آنها هست. یک قاشق زیاد بستنی یا چند تکه سیب زمینی سرخ شده است زیاد اگرچه به نظر شما راحت و بی اهمیت هست، ولی گاهی جهت فرزند شما چنان مهم و بزرگ می شود که یک جنگ واقعی میان آنها به پا می کند.

به این نکات راحت دقت کنید، از فرزندتان بخواهید خودش مقدار غذا را گزینش کند، هنگامی که می خواهید جهت فرزندانتان غذا بکشید هر بار اول جهت یکی از آنها غذا بریزید تا این مورد راحت نیز موجب اختلاف آنها نشود.

مکان

خواهر و برادرها مدت وقت زیادی را در کنار هم می گذرانند، هر کسی به فضای شخصی نیاز دارد؛ فرقی نمی کند در چه سنی باشد؛ چون همه گاهی نیاز به تنهایی دارند و دوست دارند با خودشان خلوت کنند. اگر فرزندان شما یک اتاق یکسان دارند، این وظیفه شماست که گاهی جهت فرزندتان شرایطی را فراهم کنید که هر کدام از آنها گاهی بتوانند با خودشان تنها باشند و به امور شخصی ارزش بپردازند. حتما به فرزندانتان بیاموزید هرگز به وسایل شخصی یکدیگر دست نزنند و جهت استفاده از وسایل خواهر یا برادرشان حتما از او اجازه بگیرند.

منبع: بیتوته

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: فرزند | والدین | والدین | فرزندان | تفاوت سنی | خواهر و برادر | فرزندان یک خانواده | تربیت فرزندان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog